Trasa wycieczkowa im. gen. W. E. Sikorskiego
Trasa rozpoczyna się w centrum Tuszowa Narodowego od domu, w którym 20 maja 1881 roku urodził się generał W. E. Sikorski. Budynek wybudowano w 1869 roku z przeznaczeniem na szkołę i mieszkanie dla nauczyciela. Obecnie jest siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej i funkcjonującej pod jej patronatem Centrum Pamięci Generała Sikorskiego. Dla zorganizowanych grup wycieczkowych prowadzone są tutaj lekcje i spotkania historyczne. Ponadto można skorzystać z pracowni komputerowej w czytelni bibliotecznej. Przed budynkiem znajduje się popiersie generała symbolizujące to, że wielki człowiek wyszedł z wiejskiej skromnej chaty.
Następnie udajemy się drogą powiatową do Grochowego I. Po przejechaniu około 1,5 km mijamy Wiejski Dom Kultury Sportu i Rekreacji, w którym mieści się Izba Kultury Materialnej. W ramach swojej działalności WDKiR organizuje imprezy kulturalno rozrywkowe, rekreacyjne, wystawy i warsztaty rękodzieła.
Dalej podążamy do Grochowego II. Po około 2 km skręcamy z drogi powiatowej w lewo i drogą gminną przejeżdżamy obok gospodarstwa agroturystycznego „Leśny Dwór” Zofii Dusberger. Tutaj można przenocować. Malownicza i różnorodna roślinność, koniki, bliskość lasu i ścieżki edukacyjnej Nadleśnictwa Mielec to atuty gospodarstwa.
Jadąc dalej, docieramy do miejscowości Dębiaki, gdzie w pobliżu budynku szkoły podstawowej znajduje się najwyższe wzniesienie w gminie tzw. Trelańska Góra- taras widokowy z możliwością zjazdu saneczkowego w okresie zimowym.
Obok szkoły skręcamy w lewo i dalej droga powiatową dojeżdżamy do młyna wodnego z początku XX w.
Po około 50 m dojeżdżamy do Sarnowa dawnej kolonii niemieckiej, w której zachowała się specyficzna XIX – wieczna zabudowa. Po drodze możemy zwiedzić cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Dalej dojeżdżamy do zabytkowego kościoła modrzewiowego wybudowanego w 1833 roku jako zbiór protestancki, obecnie kościół rzymskokatolicki.
Kierując się dalej, dojeżdżamy do Czajkowej. Po około 1,5 km. mijamy Figurę Chrystusa przy skrzyżowaniu i jadąc prosto trafiamy do urokliwego zakątka leśnego z kapliczką św. Huberta, patrona myśliwych. Po drodze mijamy stare dęby szypułkowe (pomniki przyrody) obok leśniczówki, wybudowanej na styl dworku.
W lasach tych znajdowały schronienie odziały partyzanckie AK Wojciecha Lisa, zamordowanego po wojnie przez UB. Po powrocie do drogi głównej powiatowej dojeżdżamy do mostu na rzece Babulówce.
Jadąc prosto, docieramy do Jaślan, gdzie znajduje się zabytkowy neogotycki kościół z 1904 roku oraz symboliczna góra świętej Anny – wg legendy usypana na grobie chana tatarskiego. Z Jaślan
możemy wrócić do Czajkowej i przez Grochowe powracamy do Tuszowa Narodowego lub dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej Mielec-Tarnobrzeg.
W Tuszowie udajemy się spod domu urodzenia generała w kierunku Kościoła, który został przerobiony w 1902 roku z budynku spichlerza na świątynię. W kościele znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Następnie drogą gminną udajemy się do Malinia, gdzie mijamy dworek Tarnowskich wybudowany na początku XX wieku. Pisze o nim Aleksander Małachowski w książce „Żyłem szczęśliwie”. Dworek ten dawał schronienie wielu osobom w czasie wojny, w tym także A.Małachowskiemu.