Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Karkosza Maciej

(1917-1998)

Urodził się w Jaślanach. Oficer AK. Absolwent Gimnazjum im. ST. Konarskiego w Mielcu.

W 1937 roku powołany do odbycia służby wojskowej. Ukończył kurs podchorążych przy 6 Dywizji Piechoty w Tarnowie. Ze względu na stan zdrowia zwolniony ze służby wojskowej 1938 roku. 24 sierpnia 1939 roku zmobilizowany do 155 pułku piechoty przy 6 dywizji Piechoty pod dowództwem gen. Bernarda Monda. Po rozbiciu armii, aby uniknąć niewoli 3 października powrócił do Jaślan. Wkrótce nawiązał kontakt z podziemnym dowództwem Służby Zwycięstwa Polsce, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie AK.

Wiosną 1940 roku został dowódcą placówki w Tuszowie Narodowym, która składała się z czterech plutonów. W 1943 roku na skutek donosu Niemcy w zamian za Macieja aresztowali jego ojca i brata, którzy trafili do obozu w Pustkowie, a następnie w Schsen Husen i Lubece.


W latach 1943-1944, w okolicznych lasach organizował kurs dla podchorążych piechoty na potrzeby przyszłych akcji zbrojnych. W październiku 1945 roku ujawnił się przed komisją likwidacyjną. Wkrótce wyjechał do Katowic, gdzie ożenił się i podjął pracę. Równocześnie studiował zaocznie w Krakowie i uzyskał tytuł magistra prawa. Jako prawnik pracował w Nowej Hucie gdzie zmarł.

« powrót


strona główna    /    kontakt



 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym



licznik odwiedzin: 284242