Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Cebula Stanisław

(1913-1983)

Urodził się w rodzinie chłopskiej w Tuszowie Narodowym. Kiedy miał 4 lata, stracił ojca, który zginął na wojnie w Austrii.

Urodził się w rodzinie chłopskiej w Tuszowie Narodowym. Kiedy miał 4 lata, stracił ojca, który zginął na wojnie w Austrii. W 1935 roku otrzymał powołanie do służby wojskowej w 6 pułku piechoty strzelców podhalańskich w Samborze. Tam został przydzielony do szkolnej kompanii ckm., gdzie ukończył szkołę podoficerską i otrzymał nominację na kaprala. Następnie po odbyciu służby wojskowej pracował w gospodarstwie rodziców. 21 sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do 19 pułku piechoty we Lwowie, skąd został przeniesiony do 40 pułku piechoty Dzieci Lwowskich i skierowany do obrony Warszawy.

27 września po kapitulacji stolicy trafił do niewoli niemieckiej i został wywieziony w głąb Niemiec, dokładnie do miejscowości Keiserschtainbruch ? stalag nr 17A, gdzie otrzymał numer jeńca 34746.

 Jako jeniec wojenny pracował u bauera. Po kapitulacji Niemiec znalazł się w zachodniej strefie wpływów, jednak zdecydował się na powrót do kraju. 10 czerwca 1947 roku zarejestrował się w punkcie przyjęcia w Dziedzicach, skąd wrócił do Tuszowa Narodowego. W 1955 roku ożenił się ze Stanisławą, miał 2 dzieci i zajmował się pracą w gospodarstwie rolnym. Zmarł nagle, przyczyną śmierci był wylew.

« powrót


strona główna    /    kontakt



 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym



licznik odwiedzin: 283184