Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Bieniek Jan

(1900-1963)

kapitan WP, urodzony w Tuszowie N., syn Sebastiana i Katarzyny z domu Tomecka.

W 1912 roku rozpoczął naukę w gimnazjum w Mielcu. Wybuch I wojny światowej przerwał naukę w gimnazjum. W 1919 roku zdał egzamin dojrzałości w Kętach. Po powstaniach śląskich, w których brał udział, od 1922 roku rozpoczął pracę na Górnym Śląsku gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej jako nauczyciel. 25 sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do Armii Kraków. 21 września wraz z oddziałem przekroczył granicę węgierską i został internowany.
W czerwcu, 1940 roku dotarł do Damaszku w Syrii, do tworzonej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. W jej szeregach walczył między innymi o Tobruk, Monte Cassino, zdobywał Bolonię, Mediolan, Ankonę. 18 maja 1947 roku powrócił do kraju i rozpoczął pracę jako nauczyciel, początkowo w nowo utworzonej filii Gimnazjum im. S. Konarskiego w Tuszowie N., a następnie w Gliwicach, później w Mielcu. W latach 50-siątych poddawany był szykanom ze strony ówczesnych władz, jako były żołnierz walczący u boku aliantów. W 1960 roku przeszedł na emeryturę, w 1962 roku zakończył pracę nad wspomnieniami z czasów II wojny światowej pt. "Moje drogi ku wolnej Polsce", których nie zdążył już wydać. Zmarł nagle. Wspomnienia ojca wydał syn Jan z Chorzelowa w 1996 roku, przekazując jeden egzemplarz wspomnień do zbiorów GBP w Tuszowie N.

« powrót


strona główna    /    kontakt



 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym



licznik odwiedzin: 284241