Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Zawada Michał

(1897-1986)

Urodził się w rodzinie chłopskiej w Tuszowie Narodowym.

Po ukończeniu gimnazjum i zdaniu matury w Mielcu, na ochotnika wstąpił do wojska. W latach dwudziestych wyjechał na kresy wschodnie, gdzie podjął pracę urzędnika w Żytomierzu. Tam poznał przyszłą żonę Annę Orzechowską, córkę ziemianina, której najbliższą rodzinę wymordowali bolszewicy. Po ślubie zamieszkali w Równem, gdzie zastał ich wybuch II wojny światowej. W czerwcu 1940 roku podzielili los innych Polaków, zwłaszcza inteligencji i zostali wywiezieni na "nieludzką ziemię". Michał pracował przy wyrębie lasu, oddzielony od żony i syna o 50 km. Po wybuchu wojny niemiecko rosyjskiej, dzięki polityce wschodniej generała Sikorskiego rodzina Zawady trafiła do tworzonej armii generała Andersa, z którą już jako żołnierze wyjechali wszyscy do Mezopotamii, przeszli szkolenie wojskowe i trafili na front. Cała trójka brała udział w walkach o Monte Cassino.
 

Po wojnie Michał z rodziną zamieszkał w Anglii, jednak sercem był w swojej rodzinnej miejscowości, do której ze względu na represje władz komunistycznych bał się powrócić. Kraj i "ukochany" jak mówił Tuszów odwiedził dwukrotnie w latach 1971 i 1974.
 

Na stały wówczas powrót nie wyrażała zgody żona, która pragnęła mieszkać w pobliżu rodziny syna i bała się zaczynać życia od nowa. Dopóki siły pozwalały soją tęsknotę za ojczyzną wyrażał w pisanych do rodziny listach. Zmarł w Derby koło Nottingham w Anglii, gdzie spędził ostatni fragment życia i tam został pochowany.

 

« powrót


strona główna    /    kontakt



 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym



licznik odwiedzin: 269549