Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Winiarz Paweł

(1901-1942)

Sierżant, żołnierz AK, urodzony 5 listopada 1901 roku w Tuszowie Narodowym.

23 kwietnia 1922 roku rozpoczął zasadniczą służbę wojskową i podjął decyzję pozostania w wojsku. Ukończył szkołę podoficerską w Berezie Kartuskiej, następnie pełnił funkcję instruktora w kompanii szkolnej strzeleckiej i szefa  kompanii. Brał udział w kampanii wrześniowej, po której powrócił do Tuszowa Narodowego, unikając dostania się do niewoli niemieckiej. Przebywając w Tuszowie postanowił włączyć się w ruch niepodległościowy i zimą 1940 roku złożył przysięgę przed dowódcą placówki w Tuszowie N. kryptonim Tadek - Maciejem Karkoszą z Jaślan, zostając jego zastępcą.
 
W marcu 1941 roku, w domu Józefa Łącza, gdzie wydawano podziemną gazetkę i gzie również mieścił się sklep został aresztowany przez gestapo. Niemcy zdawali sobie sprawę, że mają ważną osobę z podziemia i w sposób niezwykle brutalny wymuszali zeznania. Jednak Paweł trzymał się dzielnie i  nic  nie zdradził. Po okresie tortur, kiedy Niemcy zrozumieli, że nie wydobędą żadnych informacji, został przewieziony do Oświęcimia. Tam zginął. We wspomnieniach nieżyjącej już kolporterki Anny Malec z domu Mazur pojawiał się jako człowiek niezwykle twardy, zdyscyplinowany, zdecydowany, lubiący ład i porządek.

« powrót


strona główna    /    kontakt



 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym



licznik odwiedzin: 269352