Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Ojciec Mrozik Józef Antoni

(1920-1973)

Syn Franciszka i Marii z domu Augustyn, urodzony w Tuszowie Narodowym.

W 1938 roku, po ukończeniu Gimnazjum w Mielcu, rozpoczął  nowicjat w klasztorze o.o. Bernardynów w Leżajsku. Po złożeniu ślubów zakonnych, został przeniesiony do Lwowa, celem kontynuowania nauk teologicznych. Po wkroczeniu wojsk sowieckich, 17 września 1939 r., na wschodnie ziemie polskie, klasztor znalazł się pod okupacją sowiecką. Dzięki przytomności umysłu prowincjała Ojca Bronisława Szepelaka wielu księży i kleryków zostało uratowanych. Brat Józef trafił do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie potajemnie przed władzą niemiecką, kontynuował studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie w 1944 roku. W latach 1945-46 w klasztorze w Radecznicy woj. Zamojskie ukrywał kadrę AK. Za "sprzyjanie podziemiu" został aresztowany i przez 4 miesiące brutalnie przesłuchiwany przez władze UB. Po wyjściu z więzienia przebywał w klasztorze w Kole nad Wartą, następnie w Łęczycy jako przełożony klasztoru.
 
Z kolei  został mianowany  kustoszem Bazyliki Matki Boskiej w Leżajsku, z równoczesnym pełnieniem funkcji przełożonego klasztoru. Przeszedł do historii Bazyliki jako inicjator rekonstrukcji zabytkowych organów, celem której było nadanie im pierwotnego barokowego brzmienia. Zmarł młodo w wieku 53 lat i zgodnie z ostatnim życzeniem pochowany został na małym cmentarzu zakonnym w Leżajsku.

« powrót


strona główna    /    kontakt



 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym



licznik odwiedzin: 284241