Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Konkurs literacki "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie, dokumenty, skany dot. gen. Sikorskiego
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Biografie mieszkańców

Malec Jan

(1894-1928)

Tuszowski nauczyciel i pedagog,major WP, legionista, syn Michała i Karoliny z domu Bieniek, urodzony w Tuszowie Narodowym.

W latach 1907-1914 uczęszczał do Gimnazjum w Mielcu, gdzie w 1914 r. zdał maturę. 6 sierpnia tegoż roku wstąpił jako ochotnik do I pułku piechoty Legionów Polskich. Wkrótce trafił na front i w służbie frontowej pozostał do 1917 roku. Od stycznia do marca 1918 roku przebywał na kursie oficerskim przy armii austriackiej. Następnie został internowany. W listopadzie tegoż roku, po zwolnieniu z internowania i powrocie do kraju, wstąpił jako ochotnik do odrodzonej armii polskiej. Brał udział w wojnie z bolszewikami, gdzie dawał dowody męstwa, opanowania i znajomości walki, za co o trzykrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari V klasy, oraz awansował na stopień kapitana.

Swoje życie poświecił Polsce, trudy wojny, wyczerpanie, niemal 6 lat walki frontowej osłabiły stan zdrowia kapitana. Zmarł młodo w Szpitalu Oficerskiej Szkoły Sanitarnej w Warszawie, w wieku 34 lat. W przededniu śmierci mianowany majorem W P.

« powrót


strona główna    /    kontakt 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowymlicznik odwiedzin: 275879