Medal PRO MEMORIA Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym Tuszów Narodowy
Aktualności
Kontakt, Godziny otwarcia
Misja i historia biblioteki
Status prawny i organizacja Biblioteki
RODO - informacja o przetwarzaniu danych osobowych w GBP Tuszów Narodowy
Kalendarz imprez
Konkursy
Biblioteczne publikacje
Medale i odznaczenia
Jubileusze
Centrum Pamięci Generała W.E. Sikorskiego
Fotografie i dokumenty
Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. gen. W.E. Sikorskiego
Położenie i historia gminy
Informacja turystyczna
Biografie mieszkańców
Galerie
Realizowane projekty

Aktualności

Patronat Prezydenta RP dla Tuszowa Narodowego


Pierwszego lipca w Tuszowie Narodowym odbędą się obchody 75. Rocznicy śmierci generała W.E. Sikorskiego. Obchody na wniosek Społecznego Komitetu Obchodów, który reprezentuje wójt gminy swoim Narodowym Patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Już dzisiaj zapraszamy na uroczystości, które wkomponowane zostały w 100 lecie Niepodległości i będą miały wymiar ogólnopolski z udziałem asysty wojskowej wraz z orkiestrą. 

 
25 maja w czasie spotkanie z Prezydentem RP ponowiłem zaproszenie do przyjazdu na uroczystości w Tuszowie Narodowym i wyraziłem podziękowanie za przyznany nam patronat, co nobilituje i podnosi rangę obchodów- mówi wójt gminy.
Program uroczystości:
1. 10.30 Msza święta w intencji Ojczyzny i za generała Sikorskiego w Kościele Parafialnym w Tuszowie Narodowym
2. 11.30 Przejście aleją Jana Pawła II w asyście orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych pod pomnik generała Sikorskiego przed domem jego urodzenia gdzie odbędą się dalsze uroczystości:
-Hymn, wciągniecie flagi na maszt
-powitanie gości
-przemówienie Prezydenta RP (lub przedstawicieli władz państwowych i samorządowych)
-składanie kwiatów przed pomnikiem generała Sikorskiego
-apel pamięci
-wpisy w złotej Księdze Centrum Pamięci Generała Sikorskiego.

75 rocznica śmierci generała Sikorskiego o zasięgu ogólnopolskim, będzie główną uroczystością wpisaną w kalendarz b. licznych wydarzeń związanych z obchodami 100 -lecia niepodległości na terenie gminy Tuszów Narodowy. Generał Sikorski miał swój bardzo duży wkład w powrót Rzeczypospolitej po ponad 123 latach rozbiorów na mapy Europy.
Okrągła rocznica jego śmierci, która przypada w roku jubileuszowych obchodów niepodległości to okazja do upamiętnienia tego Wielkiego Polaka i jego roli w historii RP. Można o nim powiedzieć, że urodził się pod wiejska strzechą, a jako równy królom spoczywa w krypcie św. Leonarda na Wawelu. W chwili, kiedy ujął w swoje ręce ster rządów
po 17 września 1939 roku otrzymał mocne wsparcie Ignacego Paderewskiego -czołowego polityka – patrioty, głównego działacza niepodległościowego, który był komiwojażerem sprawy Polskiej na arenie międzynarodowej. Tragiczna śmierć w do dzisiaj niewyjaśnionej katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 roku przerwała działania generała, jako premiera i naczelnego wodza PSZ mające na celu powrót do jak sam powiedział „Polski wielkiej, wolnej
i sprawiedliwej”. Obchody 75 rocznicy jego śmierci będą wyrazem wdzięczności i hołdu generałowi i tym wszystkim, którzy złożyli swe życie na Ołtarzu Ojczyzny. 

R. Paterak

07.06.2018


patronat

« powrót


strona główna    /    kontakt 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Strona sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek po nazwą
"Biblioteka w Tuszowie wprowadza nowoczesne technologie by dać wiedzę na wyciągnięcie ręki".

Copyright © 2011. Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowymlicznik odwiedzin: 181049